Szafa kapsułowa – nadmierny minimalizm czy ubrania na miarę XXI wieku?

W czasach, kiedy mamy coraz więcej, niektórzy stawiają na świadomy wybór, aby mieć mniej. Szafa kapsułowa należy do rozwiązań, które przyciągają coraz większą grupę miłośników mody.

Szafa kapsułowa wbrew pozorom nie jest wymysłem współczesności. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w modzie lat 70., a wywodzą się konkretnie od Susie Faux. Była ona właścicielką butiku o nazwie „Szafa”, który mieścił się w Londynie. Ideą stojącą za sklepem było tworzenie garderoby tak, by ta składała się z najpotrzebniejszych elementów, które dobrze komponowałyby się ze sobą w każdym zestawieniu. Podstawami ubioru były ponadczasowe klasyki, które nigdy nie wychodziły z mody. Trendem zainteresowała się później sama Donna Karan. To ona stała za skonstruowaniem szafy kapsułowej złożonej tylko z siedmiu elementów.

DLACZEGO UBRANIA OD PROJEKTANTÓW SĄ DROGIE?

Szafa kapsułowa – potrzebne rozwiązanie w dobie konsumpcjonizmu

Obecnie szafa kapsułowa odbierana jest jako świadomy sprzeciw wobec nachalnego modowego konsumpcjonizmu. W momencie gdy rynki zalewane są tonami towaru o niskiej jakości i cenie, osoby, które nie chcą zapełniać kolejnych szaf ubraniami, których następnie nie będą nosić, decydują się na ograniczenie zakupów. Zamiast tego inwestują w kilka sztuk dobrej jakości odzieży, która nie tylko przetrwa lata, ale również będzie dobrze komponować się w każdym zestawieniu. Koszt wybranych sztuk rzecz jasna może być wyższy niż przeciętnego stroju z sieciówki, ale dzięki gatunkom materiałów z wyższej półki zestawy będą trwalsze i przede wszystkim utrzymają początkowy fason.

Jednocześnie szafa kapsułowa to dobry model ubioru na czasy recesji. Stworzenie kompozycji klasyków jest jedną z najskuteczniejszych metod ograniczenia kosztów i zapewnienia sobie stylu, który będzie aktualny przez lata. Nie dziwi więc, że pomysł na takie podejście do fashion nie wyszedł z mody przez kolejne pół wieku.

szafa kapsułowa

Idealna szafa kapsułowa. Jak ją skonstruować?

Szafa kapsułowa musi być idealnie dobrana do stylu i palety kolorystycznej pasującej do osoby, która ją komponuje. Sam schemat kolorystyczny powinien opierać się o dwa tony podstawowe. Basic to tony bieli, czerni, szarości i beżu. Rzecz jasna wedle gustu można dodawać inne barwy, jednak wymienione są kolorami „bezpiecznymi”. Jednocześnie można zadbać o akcesoria i kompozyty, które według rad fashionistów powinny być o ton jaśniejsze lub ciemniejsze niż baza podstawowa.

Najlepiej jest postawić na klasyki. Duża, pakowna torba, sukienka, spódnica, proste spodnie, topy czy bluzki i marynarki powinny mieć ponadczasowy, klasyczny sznyt. Jeśli taka koncepcja wydaje się nudna, warto przypomnieć sobie, że osoba, która nosi te ubrania, jest najważniejszą częścią stylizacji. Dobrze skomponowany lakier do paznokci i szminka również nadadzą zestawowi ciekawego sznytu.

Należy również pamiętać o tym, by dobrać do siebie ubrania, w których czuje się dobrze i pewnie. To pierwszy krok do tego, by stworzyć szafę kapsułową. Jako że będą one noszone częściej niż w przypadku standardowych rozwiązań, nie mogą negatywnie wpływać na komfort właściciela.

– Chciałam ubrań, które będą mi towarzyszyć od momentu, gdy wstanę aż do chwili, gdy położę się spać. Chciałam, aby towarzyszyły mi cały dzień, ponieważ odkryłam, że nie mam czasu, aby wrócić do domu i się przebrać – powiedziała sama Donna Karan.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

WOW Fashion Show, 22 maja PGE Narodowy, Warszawa.

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

Złotym Partnerem Targów jest Dorota Kuźnicka.

WOW Fashion Team

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion