Rewolucjonista-rozrzutnik, który krótko cieszył się swoim imperium. Dior

Dom mody Dior obok Chanel, Louis Vuitton i Yves Saint Laurent jest jednym z najbardziej znanych na świecie. Jak Christian Dior z potentata nawozów stał się projektantem?

Wywodził się z majętnej rodziny i wychowywał w nadmorskim miasteczku razem z czworgiem rodzeństwa. Jego ojciec był potentatem nawozów. Choć rodzice chcieli, by kształcił się na dyplomatę, Christian Dior od zawsze wiedział, że jego powołaniem jest sztuka. Od najmłodszych lat za drobne pieniądze sprzedawał swoje prace, by w wieku 23 lat otworzyć pod protekcją ojca pierwszą galerię sztuki. Razem z kolegą sprzedawał tam obrazy malowane nawet przez samego Pablo Picasso! Wraz z nastaniem Wielkiego Kryzysu i bankructwem jego rodziny, biznes musiał jednak zostać zamknięty.

Jeszcze przed wojną zaczął pobierać nauki zawodu u Roberta Pigueta. Po latach znany projektant wspominał, że jego mentor nauczył go prostoty, która doprowadziła do elegancji. Po 1939 roku Dior zawiesił działalność, ponieważ walczył na froncie.

dior

Dom mody Dior w cieniu skandalu

Mimo że po służbie Dior otrzymywał propozycje pracy w domach mody (z tej od Luciena Lelonga nawet skorzystał), nie ukrywał, że jego największym zawodowym marzeniem jest założenie własnego biznesu. Choć najbogatsi ludzie we Francji kusili go, by pracował dla Philippe et Gaston, nie zrezygnował ze swojego celu. W 1946 roku założył własny dom mody pod protekcją Marcela Boussaca i… wywołał skandal.

Pierwsze kreacje projektanta mocno podkreślały talię i dopełniały je spódnice do połowy łydek. Głównym zarzutem było to, że do ich produkcji zużywano wiele tkaniny, co w powojennych czasach uznawane było za zbytek i niewłaściwy wydatek. Podczas jednej z sesji modelki zostały nawet zaatakowane przez sprzedawczynie na targu za zbytnią rozrzutność. Ponadto, ubrania krytykowały również feministki, które oskarżyły projektanta o ponowne zniewolenie kobiet poprzez narzucenie im gorsetów i zakrywanie ich nóg. Sama kolekcja przeszła jednak do historii, a modowi eksperci nazwali ją „New Look”.

Ekspansja na nowe rynki

Christian Dior nie poprzestał na modzie. Bardzo szybko stworzył własne perfumy. Jego pierwszymi były „Miss Dior”. Już trzy lata po otwarciu pierwszego butiku w Paryżu projektant zdecydował się na ekspansję na Nowy Jork. Jego prace były tak doceniane, że zaczęły sięgać po nie hollywoodzkie gwiazdy. Dior był odpowiedzialny za stworzenie kostiumów w filmach Alfreda Hitchcocka dla jednej z największych aktorek wszech czasów, Marleny Dietrich. Wydał również swoją pierwszą książkę. 4 marca 1957 roku trafił na okładkę kultowego „TIME”. Zmarł na tak serca 24 października tego samego roku. Miał 52 lata. Swoim prężnie rozwijającym się imperium cieszył się jedynie 6 lat.

Obecnie dom mody Dior nadal jest na fali wznoszącej. Jego kolekcje haute couture wzbudzają zachwyt na całym świecie, podobnie jak marketingowe podejście do mody, które zadziwia cały świat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

John Galliano - enfant terrible mody

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

WOW Fashion Team

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion