Mistrz matematycznej mody, który rozkochał kobiety. Pierre Cardin

Pierre Cardin to Włoch, który naturalizował się na Francuza. W modzie najbliżej było mu do… matematyki. Geometryczne kształty jego projektów ignorowały kobiece załamania i stanowiły awangardę. Zmarł 29 grudnia 2020 roku.

Awangardowy projektant urodził się we Włoszech, gdzie jego rodzice, właściciele ziemscy, chcieli spędzić całe życie. Zmuszeni byli jednak do ucieczki przed narastającą falą faszyzmu. Na stałe osiedlili się we Francji. Ojciec Pierre Cardin życzył sobie, by syn studiował architekturę; ten natomiast od zawsze wiedział, że pisana jest mu moda.

pierre cardin

Wrażliwość wypracowana od najmłodszych lat

Lata nastoletnie Pierre Cardin spędził na pierwszych próbach szycia. W 1939 roku przeprowadził się do Vichy, by tam pracować dla krawca. Pierwsze projekty? Garnitury dla kobiet. Późniejsze lata to wojna, podczas której działał w Czerwonym Krzyżu. Była to lekcja, która została z nim na całe życie – do najpóźniejszych lat był wrażliwy na krzywdę innych, a także włączał się w akcje charytatywne.

Pierre Cardin największy przełom zaliczył po wojnie. 23-latek przeniósł się do Paryża, gdzie zaczął pracować Paquin. Gdy odmówiono mu pracy dla Balenciagi, założył swój własny dom mody (1950 rok). Stworzył trzydzieści strojów przeznaczonych na bal maskowy w Palazzo Labia w Wenecji. Świat się nim zachłysnął, co dało mu możliwość postawienia na modę haute couture. W 1954 roku przedstawił światu bąbelkową sukienkę – odsłaniającą nogi, wykonaną przez ukośne cięcie na usztywnionej podstawie.

Pierre Cardin. Modowa rewolucja rodem z kosmosu

Awangardowe, oryginalne projekty zapewniły mu stałe miejsce w galerii modowych sław. Jego sława była tak wielka, że z łatwością podbił nawet japoński rynek mody. Jako pierwszy postawił na odważne wzory z własnym logotypem na ubraniach, a także tworzenie pret a porter, czyli mody gotowej do użytku. Tym samym doskonale wyczuł trendy i odwrót od haute couture.

Pierre Cardin sam wyznaczył nowy trend: „mod chic”. Tendencja ta dotyczyła formy lub kombinacji form, które wtedy nie istniały. Tworzył sukienki z rozcięciami i nietoperzowymi rękawami o nowych wymiarach, jak również mieszał cygańskie spódnice ze strukturalnymi górami. Te kreacje pozwoliły na skontrastowanie geometrycznych kształtów, które go urzekły, zarówno okrągłymi, a także prostymi liniami. Cardin stał się ikoną. Był tak popularny, że zaprojektował skafandry dla NASA.

Ekspansja domu modowego Pierre Cardin

W latach 60. ekspansja domu mody się rozszerzyła. Prócz ubrań można było kupić perfumy i kosmetyki sygnowane nazwiskiem projektanta. Cardin wszedł do wzornictwa przemysłowego , opracowując trzynaście podstawowych „motywów” projektowych, które był stosowane do różnych produktów. Każdy z nich nosił jego nazwę, a także logo. Rozszerzył się na nowe rynki, co „dla większości paryskich projektantów mody jest herezją”.

pierre cardin

Zmarł 29 grudnia 2020 roku. Miał 98 lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

Złotym Partnerem Targów jest Dorota Kuźnicka.

WOW Fashion Team

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion