Człowiek z Dominikany, który uczył się od Balenciagi. Oscar de la Renta

Był pierwszym dominikańskim projektantem, któremu udało się dojść na szczyt świata mody. Szkolony był przez Cristóbala Balenciagę i Antonio del Castillo. Oscar de la Renta to jeden z największych klasyków haute couture.

Urodzony w Dominikanie Oscar de la Renta był częścią wielodzietnej rodziny. Był najmłodszy z siedmiorga rodzeństwa i w dodatku był jedynym chłopcem. Pochodził z dobrze sytuowanego domu, który w przeszłości miał w swoich szeregach znanych poetów, pisarzy, prawników i lekarzy.

De la Renta rozpoczął karierę w Madrycie. Tam właśnie postanowił uczyć się malarstwa w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando. Podczas szkolenia dostał się na praktykę w atelier hiszpańskiego projektanta Cristóbala Balenciagi. Miał on olbrzymi wpływ na początkującego twórcę mody. – Wciąż pracuję w sposób, w jaki widziałem, jak pracuje Balenciaga – mówił po wielu latach.

Wkrótce Oscar de la Renta podjął współpracę ze znanymi francuskimi projektantami mody, takimi jak Christian Dior i Lanvin. Choć europejskie domy mody pomogły mu w doskonaleniu rzemiosła, to dopiero wyższe sfery Manhattanu przyczyniły się do realizacji amerykańskiego snu projektanta. Polecany był przez Elizabeth Arden - jedną z najbogatszych kobiet lat 60. Dzięki temu zbudował swoją gwiazdorską klientelę, która położyła podwaliny pod jego imperium modowe.

DLACZEGO UBRANIA OD PROJEKTANTÓW SĄ DROGIE?

Oscar de la Renta – styl

Dla Oscara de la Renty jego muzy zawsze były silnymi kobietami. – Sercem każdej kolekcji jest idea nowoczesnej kobiety. Ona ma całkowitą kontrolę nad swoim życiem i swoim przeznaczeniem. To kobieta o niezwykle zajętym życiu i kobieta, która dokładnie wie, czego chce – powiedział.

– Moją inspiracją jest zawsze anonimowa kobieta na ulicy, kobieta z zapracowanym, pełnym życiem. Myślę o jej potrzebach i o tym, w co będzie chciała się ubrać. Moją rolą jako projektanta zawsze było projektowanie ubrań, które odpowiadają kobiecemu życiu. Chce sprawienić, by moja bohaterka poczuła się piękna – to jest to, co nadal inspiruje mnie twórczo – zdradził w jednym z wywiadów. Wypuszczał cztery gotowe kolekcje rocznie, plus dwie roczne kolekcje ślubne i linie akcesoriów. Dzięki nienagannej elegancji, inteligencji i od czasu do czasu jazzowemu wokalowi, rzucał się w oczy na zbiórkach pieniędzy, imprezach i wydarzeniach. Projektant był bowiem znany w swoim bliskim gronie przyjaciół jako dobry wokalista.

DIANE VON FÜRSTENBERG. KSIĘŻNICZKA MODY

Oscar de la Renta – życie prywatne

W 1966 roku de la Renta został trzecim mężem Françoise de Langlade, redaktor naczelnej francuskiego Vogue, która wcześniej pracowała dla domu mody Elsy Schiaparelli. Byli małżeństwem do momentu jej śmierci na raka w 1983 roku. Po jej odejściu de la Renta adoptował chłopca z Dominikany i nazwała go Moisés.

W 1990 roku projektant poślubił Annette Engelhard. Jego zięć Alex Bolen pełni obecnie funkcję dyrektora generalnego. Pasierbica Eliza Bolen jest wiceprezesem ds. licencji w firmie Oscar de la Renta, LLC.

To, co spotkało jego pierwszą żonę, spotkało i jego. W 2006 roku u Oscara de la Renty zdiagnozowano raka. Zmarł z powodu powikłań nowotworowych 20 października 2014 roku w wieku 82 lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

WOW Fashion Show, 13 marca PGE Narodowy, Warszawa.

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion