Białe włosy, czarne okulary i kot. Ekscentryk i geniusz mody. Karl Lagerfeld

Był właścicielem czerwonego birmańskiego kota o imieniu Choupette. W czerwcu 2013 roku powiedział, że ożeniłby się z nim, gdyby było to legalne. Ekscentryk i geniusz Karl Lagerfeld zmienił branżę modową na zawsze.

Karl Lagerfeld urodził się 10 września 1933 roku. Jego ojciec był właścicielem firmy, która produkowała i importowała mleko zagęszczone . Dziadek ze strony matki, Karl Bahlmann, był lokalnym politykiem w Katolickiej Partii Centrum . Kiedy matka Lagerfelda poznała jego ojca, była sprzedawczynią bielizny z Berlina.

Jako dziecko wykazywał duże zainteresowanie sztukami wizualnymi. Jego koledzy ze szkoły wspominali, że robił szkice „bez względu na to, co robiliśmy w klasie”. Karl Lagerfeld wspomniał w wywiadzie, że dużo więcej nauczył się odwiedzając muzeum Kunsthalle w Hamburgu niż kiedykolwiek w szkole. Jego największą inspiracją byli francuscy artyści i twierdził, że kontynuował szkołę tylko po to, aby nauczyć się języka francuskiego, aby mógł się tam przenieść.

Karl Lagerfeld

Wkroczenie do świata mody

Zanim Karl Lagerfeld stał się najbardziej płodnym projektantem XX i XXI wieku i człowiekiem, którego kariera stała się pierwowzorem nowoczesnego przemysłu luksusowej mody, musiał zawalczyć o swoje.

By zrealizować marzenia o karierze, wyjechał do Paryża. Po dwóch latach wziął udział w konkursie na projekt płaszcza organizowany przez Międzynarodowy Sekretariat Wełniany . Wygrał i zaprzyjaźnił się z Yvesem Saint Laurentem , który triumfował w kategorii sukienek. Nie minęło dużo czasu jak został zatrudniony przez Pierre'a Balmaina . Kolejnym krokiem było zostanie dyrektorem artystycznym Jean Patou. Po sześciu latach współpracy wyjechał do Rzymu, by kształcić się w dziedzinie sztuki.

Wkrótce związał się z Fendi. Zasłużył się marce swoim podejściem do mody futrzarskiej, co wzbudziło i nadal wzbudza olbrzymie kontrowersje.

Wskrzeszenie Chanel

W latach osiemdziesiątych Lagerfeld został zatrudniony przez firmę Chanel, która była uważana za prawie martwą markę od czasu śmierci Coco Chanel dekadę wcześniej. Karl przywrócił życie firmie, unowocześniając linię „ready to wear”. To z kolei przyczyniło się do większej komercjalizacji projektów i zyskania sobie nowej klienteli.

W 1984 roku, rok po rozpoczęciu pracy w Chanel, Lagerfeld założył własną markę „Karl Lagerfeld”. Powstała ona w celu promowania „intelektualnego seksapilu”. Dekadę później Anna Wintour, redaktor naczelna Vogue, wyszła z pokazu Fendi w Mediolanie , kiedy jako modelki zatrudnił... striptizerki i gwiazdę filmów dla dorosłych, Moanę Pozzi.

Król skandali

W 1994 roku Karl Lagerfeld użył wersetu z Koranu w swojej kolekcji wiosennej 1994 roku dla Chanel. Claudia Schiffer paradowała po wybiegu w nisko wyciętym topie, bez ramiączek z fragmentami wersetów z muzułmańskiej świętej księgi wyszytymi szarymi perłami.

Pomimo przeprosin ze strony projektanta i domu mody, po paryskim pokazie wybuchły kontrowersje. Indonezyjska Rada Muzułmańskich Uczonych w Dżakarcie wezwała do bojkotu Chanel i zagroziła złożeniem formalnych protestów w ojczyźnie Karla, Niemczech. Twórca przeprosił, wyjaśniając, że wziął projekt z książki o Taj Mahal, myśląc, że słowa pochodzą z wiersza miłosnego.

Ponadto, Karl nie ukrywał swojej miłości do futra, mimo że sam go nigdy nie nosił i rzadko jadł mięso. W 2001 roku podczas premierowego pokazu w Lincoln Center w Nowym Jorku People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) zaczęli protestować wobec bestialskiego zabijana zwierząt.

Karl Lagerfeld – śmierć

Miał olbrzymi wpływ na modę. Jego kreacje tworzone dla Fendi i Chanel przeszły do kanonu świata fashion. Po komplikacjach zdrowotnych w styczniu 2019 roku Lagerfeld został przyjęty 18 lutego do amerykańskiego szpitala w Paryżu na przedmieściach Paryża Neuilly-sur-Seine . Zmarł tam następnego ranka z powodu powikłań raka trzustki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

Złotym Partnerem Targów jest Dorota Kuźnicka.

WOW Fashion Team

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion