Ikona punka, która zmieniła high fashion. Vivienne Westwood

Niewiele jest kobiet, które w tak awangardowy sposób zmieniły świat mody jak ona. Vivienne Westwood swoim bezkompromisowym podejściem do świata fashion zaskakuje do dziś.

Od nauczycielki do rewolucjonistki

Początkowo niewiele wskazywało na to, że urodzona w 1941 roku w wiosce Tintwistle Vivienne Westwood stanie się ikoną mody. Pochodziła z rodziny robotniczej i domu, w którym się nie przelewało. Jej rodzice pobrali się dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej, w której ojciec Gordon Swire nie musiał uczestniczyć dzięki temu, że znalazł zatrudnienie w fabryce zbrojeniowej. Jej matka Dora pracowała jako tkaczka w przędzalni bawełny.

Życie Vivianne zmieniło się, kiedy miała 17 lat. To właśnie wtedy rodzice przyszłej rewolucjonistki mody przenieśli się do Londynu i na przedmieściach stolicy Wielkiej Brytanii kupili pocztę. Co ciekawe, projektantka nie uczyła się fashion. Zawodowo zajmowała się złotnictwem, pracowała w fabryce, a następnie była nauczycielką w szkole podstawowej.

vivienna westwood

Od miłości do mody

Gdyby nie bogate życie miłosne Westwood, zapewne nie zmieniłaby swojego życia o 180 stopni i nie zajęła się modą. Stała się ona jej pasją po poznaniu Dereka Westwooda, praktykanta fabryki. W 1962 roku wzięli ślub, na który młoda Vivienne Westwood zaprojektowała własną suknię. Potrzebowała jednak kogoś, kto da jej możliwość rozwoju w tym kierunku. Spotkanie trzy lata później Malcolma McLarena na zawsze odmieniło jej życie.

Poza rozwodem McLaren dał jej wolność, której wcześniej nie miała. Nowy partner był managerem legendarnej punkowej grupy Sex Pistols. Pięć lat młodszy kochanek znany był z buntowniczego charakteru. W czasach studenckich był zaangażowany politycznie. W wieku 20 lat został aresztowany za próbę spalenia amerykańskiej flagi w centrum Londynu, protestując w ten sposób przeciwko wojnie wietnamskiej. Specyficzne nastawienie do świata nabył wraz z naukami jego babci Rose, która doradzała mu, że „bycie dobrym jest zbyt nudnym, by było dobre”.

vivienna westwood punk

W 1971 roku otworzył z Westwood sklep dedykowany „teddy boys”. Początkowo była to zwyczajna pracownia artystycznie, ale szybko wieść o „Let it rock” rozeszła się po Londynie. Większa popularność marki (późniejszy rembranding na „SEX”) dała twórcom możliwość partycypowania w tworzeniu ubrań do filmów i spektakli. Projekty pojawiły się w „The Rocky Horror Show” i „That’ll be the day”. Wraz ze zmianą nazwy marki, nadeszły roszady projektowe. Westwood zaczęła prowadzić sklep dla fetyszystów i miłośników sado maso. Jej głównymi projektami były również koszulki z obrazkami pornograficznymi.

SEX and rock’n’roll

Sklepy Westwood stały się naczelnymi punktami na punkowej mapie kraju. To właśnie tam spotykały się zespoły, zgłębiały styl i czerpały ze strojów projektantki. Pokazy w Paryżu odbiły się szerokim echem i wzbudziły powszechni zachwyt wśród modowych buntowników.

Vivienne Westwood stworzyła styl „New Romantic”, który pokochały ulice Europy i zespół Sex Pistols, który znacząco przyczynił się do wzrostu popularności projektantki.

Vivienne Westwood kultury

Z biegiem lat projekty Westwood odchodziły nieco od punka, ale nadal pozostawały awangardowe i ciekawe dla odbiorców. W popkulturze popularne stały się w dużej mierze dzięki serialowi „Seks w Wielkim Mieście”. Tworzyła również kostiumy dla Madonny (1993, „Rain”), Cuby Goodinga Jr., Helen Mirren czy też Vanessy Ferlito.

Firma Westwood może liczyć na przychody rzędu 50 milionów dolarów rocznie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

WOW Fashion Team

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion