Wizjoner mody i fan sportu. Giorgio Armani

Niewiele jest nazwisk, które bardziej kojarzą się ze światem high fashion niż on. Giorgio Armani to creme de la creme włoskiego świata mody.

Giorgio Armani urodził się w 1934 roku we włoskiej Piacenzie. Jego rodzina była tradycyjnie włoska – był środkowy z trójki rodzeństwa, matka zajmowała się domem, a ojciec pracował w firmie transportowej. Początkowo ambicją przyszłego projektanta było zostanie lekarzem. Po trzech latach przerwał jednak studia medyczne, by wstąpić do armii. Tam zajmował się chorymi w szpitalu w Weronie. Po zakończeniu służby parał się fotografią, co łączył z pracą projektanta witryny sklepowej w Mediolanie. Szybko awansował na sprzedawcę, zyskując zaplecze marketingowe potrzebne w świecie mody.

Pierwsze projekty

Pierwsze kroki w świecie projektowania Giorgio Armani poczynił dzięki współpracy z marką Cerruti, gdzie zajął się projektowaniem mody męskiej. W tym czasie poznał również partnera – Sergio Galeottiego, z którym przez wiele kolejnych lat był związany zarówno zawodowo, jak i prywatnie. To on namówił twórcę do otworzenia w 1973 roku własnego biura. Przez kolejne lata Armani był projektantem-freelancerem, który kreował na zamówienie różnych marek. Dopiero w 1976 otworzył własny brand.

Giorgio Armani i styl

Późniejsza kariera potoczyła się szybko. Armani chciał stworzyć markę inkluzywno-ekskluzywną. Tworzył dla wszystkich tych, którzy mieli pieniądze. Moda męska, damska, perfumy, jeansy, bielizna, a nawet stroje dla pływaków – to wszystko można było znaleźć w jego ofercie. Z jego usług korzystały największe postaci świata mody, szybko stał się królem czerwonego dywanu.

Obecnie projektant dysponuje ponad 60 butikami w 37 krajach świata. Jego roczny przychód to ponad 1,5 miliarda dolarów, a cały majątek szacowany jest na 8,1 miliarda.

Giorgio Armani

Wkład Armaniego w świat popkultury

Giorgio Armani był pierwszym projektantem, który odmówił zatrudniania modelek z Body Mass Index poniżej 18. Było to pokłosie tragicznej historii Any Caroliny Reston, modelki, która zagłodziła się na śmierć.

Swoje projekty włączył w różne dziedziny życia. Między innymi wszedł we współpracę z Samsungiem, tworząc Giorgio Armani phone. Jest jednym z głównych projektantów, z którym współpracuje Lady Gaga. Stworzył kolekcję na jej Monster Ball Tour, a także Born This Way Ball Tour. Ponadto, na stałe współpracuje z wieloma hotelami, projektując wnętrza. Można je podziwiać między innymi w jednym z najwyższych na świecie wieżowców w Dubaju.

Na tym nie koniec multi-talentów Armainiego. W stworzonych przez niego kawiarniach emitowane są wyłącznie utwory, które napisał z dj’em Matteo Ceccarinim. Sam Włoch uwielbia sport. Jest wielkim fanem Interu Mediolan, a także prezesem Olimpii Milano (drużyna koszykarska). Projektował również stroje dla reprezentacji Anglii, jak również Chelsea Londyn. Jego kreacje pojawiły się także na igrzyskach w Turynie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

Złotym Partnerem Targów jest Dorota Kuźnicka.

WOW Fashion Team

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion