Diane von Fürstenberg. Księżniczka mody

Nazywano ją księżniczką mody, która przejęła modową schedę po Coco Chanel. Diane von Fürstenberg zbudowała imperium.

Życie rodziny Diane von Fürstenberg, jednej z największych projektantek mody w historii, nie było łatwe. Kobieta urodziła się w Belgii, choć jej ojciec, Leon Halfin, pochodził z Kiszyniowa. W życiu czekała go jeszcze jedna ważna podróż. Przed nazistami uciekał do Szwajcarii. Matka projektantki z kolei była członkiem ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Była więźniarką obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Fürstenberg wielokrotnie wspominała ją, przytaczając jej ulubione powiedzenie wedle którego została wychowana – „strach nie wchodzi w grę”.

DLACZEGO UBRANIA OD PROJEKTANTÓW SĄ DROGIE?

Projektantka miała szczęście. Urodziła się tuż po wojnie i mogła zaznać normalnego, spokojnego dzieciństwa. Uczyła się w szkole z internatem w Oxfordshire, następnie uczęszczała na Uniwersytet w Madrycie i Genewie. Jej pierwsza praca? Była asystentką fotografa. Następnie wyjechała z Paryża do Włoch, by praktykować u producenta tekstyliów Angelo Ferretti w jego fabryce, gdzie poznała fasony, kolory i materiały. To tam zaprojektowała i wyprodukowała swoje pierwsze sukienki z jedwabnego dżerseju.

Książęcy rozdział w życiu Diane von Fürstenberg

Za księcia Egona von Fürstenberga wyszła za mąż w 1969 roku. Poznała go kiedy miała 18 lat i studiowała. Ich małżeństwo było niepopularne wśród rodziny pana młodego ze względu na żydowskie pochodzenie panny młodej. Mimo to uważano je za dynastyczne, a po ślubie projektantka została Jej Najjaśniejszą Wysokością Księżną Dianą Fürstenberg. Nie chciała jednak żyć bezczynnie.

Rok później kobieta zaczęła projektować ubrania. - W chwili, gdy dowiedziałam się, że będę żoną Egona, postanowiłam zrobić karierę. Chciałam być kimś własnym, a nie zwykłą małą dziewczynką, która wyszła za mąż – powiedziała w wywiadzie dla „New York Timesa” w latach 70. Jej szybki zawodowy rozwój był zdziwieniem zarówno dla niej samej, jak i jej rodziny. Do końca życia projektantka wspominała bowiem, jak jej matka rozpaczała, mówiąc „jak kiedykolwiek zdobędziesz męża, skoro jesteś taka leniwa?” Tymczasem kariera Diane von Fürstenberg, która rozpoczęła się „jako mały żart”, z 30 000 funtami inwestycji, przekształciła się w biznes, który rozwija się do dziś.

Moda według Diane von Fürstenberg

Przełomem dla projektantki okazała się sukienka z jersey’u, która nie miała guzików, suwaków, zapięć. Była łatwa do założenia i zdjęcia. Miłośniczki mody oszalały. Dodatkowo, belgijska kreatorka do swojej marki wprowadzała elementy azjatyckie, takie jak choćby koszule przypominające kimono, które kompletnie zrewolucjonizowały rynek. Po sukcesie wspomnianej sukienki, Fürstenberg znalazła się na okładce Newsweeka w 1976 roku. W artykule ogłoszono ją „najbardziej utalentowaną kobietą w modzie od czasu Coco Chanel”.

W 2021 roku wartość marki Diane von Fürstenberg została wyceniona na ponad dwa miliardy złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

WOW Fashion Show, 13 marca PGE Narodowy, Warszawa.

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion