BALENCIAGA

Najwięksi projektanci mody potrafili wsłuchać się w głos społeczności i tworzyć ponadczasowe ikony. Coco Chanel uwolniła kobiety z niewygodnych gorsetów, a w ich miejsce zaproponowała praktyczne i eleganckie stylizacje. Christian Dior po II wojnie światowej w odpowiedzi na potrzeby kobiet, które dotychczas ubierały się skromnie - przywrócił modele sukni za kolano z podkreśloną talią i odsłoniętym dekoltem. Yves Saint Laurent pokazał, że smoking nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Zmienił oblicze mody dzięki zaprojektowaniu szykownych ubrań w stylu „power dressing”. Jego sukienka „mondrianka” wpisała się w nurt pop art-u.

Christian Dior mówił o nim: najlepszy z nas wszystkich, wizjoner i mistrz haute couture, a Coco Chanel nazywała go jedynym projektantem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Mowa oczywiście o założycielu pierwszego dom mody w hiszpańskim Saint Sébastien w 1918 roku – BALENCIAGA.

CRISTOBAL BALENCIAGA

Cristobal Balenciaga wyróżniał się wizjonerstwem i talentem do konstruowania nowatorskich i niezwykle precyzyjnych konstrukcji. Urodził się w 1895 roku w Getarii w Hiszpanii, jego matka była krawcową, dlatego już jako chłopiec zafascynował się krawiectwem. W wieku 12 lat zaczął zdobywać doświadczenie u lokalnego krawca, a jako nastolatek dzięki wsparciu markizy de Casa Torres rozpoczął naukę szycia w Madrycie. Był jednym z niewielu projektantów, którzy nie tylko tworzyli wizje, ale także potrafił samodzielnie wykroić i uszyć kreacje. W wieku 24 lat Balenciaga otworzył swój pierwszy butik w San Sebastian, jednak w 1936 roku wojna domowa zmusiła go do zamknięcia obiektu i wyjazdu z kraju.

Udał się do Paryża, gdzie w 1937 roku otworzył swoje atelier na Alei Jerzego V, a jego pierwsza kolekcja, była mocno inspirowana hiszpańskim renesansem. W ciągu zaledwie dwóch lat lokalna prasa ogłosiła go rewolucjonistą, a jego projekty stały się niezwykle pożądane. Zaprojektował m.in.: tunikę, którą później przekształcił w szmizjerkę, baloniastą kurtkę (tzw. balloon jacket), sukienkę z wysokim stanem typu baby doll i płaszcz o kroju kokonu (tzw. cocoon coat). Gdy zmarł w 1972 roku magazyn “WWD” napisał “Król nie żyje”. Obecnie ubrania Cristóbala Balenciagi można oglądać w muzeum w jego rodzinnej Getarii.

Dobry projektant powinien być jak architekt dla projektu, rzeźbiarz dla kształtu, malarz dla koloru, muzyk dla harmonii i filozof dla umiarkowania - Cristobal Balenciaga

DOM MODY BALENCIAGA

W 1986 roku, Jacques Bogart S.A. kupiło prawa do domu mody Balenciaga. Początkowo na czele marki stał Michel Goma, w 1992 roku zastąpił go holenderski designer Josephus Thimister, który przywrócił status high-fashion, Nicolas Ghesquiere stanął na czele teamu projektowego w 1997 roku i obejmował stanowisko Dyrektora kreatywnego do 2012 roku, po czym zastąpił go Alexander Wang.

Dziś Balenciaga należy do konglomeratu marek luksusowych Kering, a od 2015 naczelne stanowisko zajmuje projektant gruzińskiego pochodzenia Demna Gvasalia, który uważany jest za jednego z największych rewolucjonistów współczesnej mody. Wśród klientek domu mody Balenciaga są: Kate Moss, Chloë Sevigny, Jennifer Connelly, Siennę Miller oraz Gwyneth Paltrow. Suknia ślubna Nicole Kidman została zaprojektowana specjalnie dla niej przez Balenciaga.

Źródła:
https://lamode.info/balenciaga.html
https://www.vogue.pl/tag/balenciaga

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion