Armani ubiera żonę, a Versace kochankę. Tragiczny koniec Gianniego

Morderstwo Gianniego Versace jest zbrodnią, która do dziś porusza fanów mody. Jeden z najwybitniejszych projektantów stracił życie w momencie rozkwitu jego domu mody.

Gianni Versace urodził się w Reggio Calabria 2 grudnia 1946 roku. Dorastał ze starszym bratem Santo i młodszą siostrą Donatellą. Do rodzeństwa należała jeszcze Tina, ale zmarła w wieku 12 lat z powodu infekcji. Ich matka zajmowania się tworzeniem strojów i to właśnie ją młody Gianni wskazywał jako swoją największą inspirację. Co jeszcze wpływało na młodego projektanta? Antyczna Grecja i historia, którą można było dostrzec w architekturze jego rodzinnego miasteczka. Uczył się nawet łaciny i greki.

Wpływy te można dostrzec w jego wczesnych projektach. Już od najmłodszych lat pomagał mamie w krawiectwie, a wieku 26 lat zajął się profesjonalnym projektowaniem kreacji. W 1973 roku zatrudniono go w Genny. Kilka lat później zaprezentował swoją pierwszą kolekcję dla kobiet w Palazzo della Permanente Art Museum w Mediolanie. Pierwszy butik otworzył w 1978 roku w wieku 32 lat.

versace

„Armani ubiera żonę, a Versace kochankę”

Ten krok okazał się dla młodego projektanta strzałem w dziesiątkę. Stawianie na wyraziste kolory, odważne wzory i podkreślające kobiecą urodę kroje spowodowało, że szybko został ulubieńcem włoskich elegantek. Sam wielki klasyk mody z Italii, Giorgio Armanie, wskazał, że pomiędzy nim a młodszym kolegą nie ma wielu podobieństw. - Armani ubiera żonę, a Versace kochankę – przyznał.

Swój biznes Gianni zbudował na solidnych, rodzinnych fundamentach. Wiceprezesem firmy została Donatella i działał w niej również Santo. Co więcej, mąż jego siostry, Paul Beck, został dyrektorem kolekcji męskich. Do największy projektów Włocha można zaliczyć oroton, czyli złoty materiał, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Do samego końca twórczości czerpał inspirację z krajobrazów dzieciństwa, nawiązywał do kultury starożytnej Grecji, a także Rzymu. Z biegiem lat można było w jego projektach znaleźć również wpływy Waholowskie.

W 1982 roku Gianni Versace zaczął projektować biżuterię i dobra domowe. Kontrolował wszystkie działania firmy, co często prowadziło do spięć pomiędzy nim a Santo. Namawiał jednak swoją siostrę, by ta również zaczęła projektować, wzbogacając ofertę domu mody. W 1989 roku postanowił wejść w świat haute couture. Był jednym z pierwszych projektantów, który oparł się na podstawach współczesnego marketingu. Do reklam zatrudniał najlepsze modelki, a pierwsze rzędy jego pokazów obsadzane były wyłącznie najważniejszymi twarzami kultury tamtych czasów. To jemu rozwój kariery zawdzięczają Naomi Campbell, jak również Linda Evangelista.

Życie prywatne i tragiczna śmierć

Długoletnim partnerem Versace był Antonio D’Amico, model, którego projektant spotkał w 1982. Związek był otwarty – obaj przyznawali się do wielu pobocznych romansów.

dom versace

Budowanie wspólnej przyszłości zostało przerwane przez tragiczną śmierć projektanta. 15 lipca 1997 roku został zastrzelony przez Andrew Cunanana na schodach swojej posiadłości w Miami Beach. Jego morderca zabił wcześniej także czterech innych mężczyzn. Większości z nich świadczył usługi seksualne w zamian za protekcję finansową. Miał obsesję na punkcie projektanta. Gdy ten nie odwzajemnił jego uczuć, postanowił go zabić.

Versace dziś

Aktualnie główną projektantką domu mody Versace jest Donatella. 50 procent spadku Gianniego przypisano jego siostrzenicy, Allegrze. Historię projektanta opisali twórcy „American Crime Story”. Elton John w 1997 roku zadedykował mu płytę „The Big Picture”. Versace został pochowany nad jeziorem Como.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

Złotym Partnerem Targów jest Dorota Kuźnicka.

WOW Fashion Team

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion