Różowa owca i l’enfant terrible. Alexander McQueen

Jeśli świat mody pełny jest oryginałów, on był jednym z największych. Alexander McQueen był jak jego kariera. Błyszczał jasno i został na zawsze zapamiętany.

Nieżyjący już Alexander McQueen jest często uważany za jednego z najbardziej wpływowych i innowacyjnych projektantów wszech czasów. Pamięta się jego pokaz wiosna/lato 1999, podczas którego modelkę w białej sukience na obrotowym wybiegu spryskano czerwonymi pistoletami do malowania. Do historii trafiły również niektóre z jego wystawnych, ekstrawaganckich sukni, które szturmem podbiły modową scenę.

Szkoła za pożyczkę i to, jak Lee becaome Alexander McQueen

Jego początki jako krawca pomogły mu w późniejszych latach zdobyć świetną reputację w modzie. Był znany ze swoich doskonale skrojonych strojów. Co ciekawe, projektant opłacił szkołę, biorąc od ciotki pożyczkę w wysokości 4000 funtów. W tym samym czasie Isabella Blow stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci w życiu McQueena. To ona podobno powiedziała mu, żeby w branży modowej występował pod pseudonimem Alexander, a nie jego imieniem Lee.

DLACZEGO UBRANIA OD PROJEKTANTÓW SĄ DROGIE?

Alexander McQueen pracował w Gives&Hawkes. Jak donosi BBC, istnieje niepotwierdzona plotka, że ​​podczas pracy w jednej z firm krawieckich McQueen napisał „McQueen tu był” wewnątrz podszewki garnituru księcia Karola. Następnie pracował dla kostiumów Angels & Bermans, gdzie działał przy produkcji „Les Miserables”. W wieku 21 lat wrócił do Londynu.

alexander mcqueen

Dom mody McQueen

W 1992 roku otworzył swoją autorską linię. Po pięciu latach pracy jako dyrektor kreatywny Givenchy, w 2001 roku wrócił do własnego biznesu i sprzedał 51 procent udziałów Grupie Guccci. To partnerstwo pomogło mu w ekspansji w świecie mody, przenosząc markę na cały świat.

Przez całe życie McQueen był znany pod wieloma pseudonimami, w tym „l'enfant terrible”, jak określał go Jean-Paul Gaultier czy „chuligan z English Fashion” ze względu na swoją buntowniczą naturę. Nawet wśród swoich największych krytyków uważano go jako utalentowany, innowacyjny i jeden z najlepszych w swoim rzemiośle. W domu rodzinnym określany by mianem „różowej owcy”. Był odmieńcem, ale nikt go nie odrzucił.

Alexander McQueen odebrał sobie życie 11 lutego 2010 roku, zaledwie kilka dni po śmierci matki. Zarobione 16 milionów funtów podzielił między różne organizacje charytatywne, swoją rodzinę, pracowników i swoje psy. Dziś jego marką kieruje wieloletnia asystentka McQueena, Sarah Burton, która rok po śmierci projektanta stworzyła suknię ślubną, którą Kate Middleton miała na sobie, kiedy poślubiła księcia Williama.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mademoiselle Coco

Moda w kratę. Burberry

Vera Wang. Każda kobieta chce się u niej ubierać

WOW Fashion Show, 22 maja PGE Narodowy, Warszawa.

Sprawdź nas także na Facebooku!

WOW Fashion

Złotym Partnerem Targów jest Dorota Kuźnicka.

WOW Fashion Team

Newsletter
Powiadomimy Cię o wszelkich nowościach związanych z WOW Fashion